کد خبر : 5614
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۱

استاندار خوزستان :

واگذاری زمین به واجدان شرایط طرح جوانی‌جمعیت در اولویت قرار گیرد

واگذاری زمین به واجدان شرایط طرح جوانی‌جمعیت در اولویت قرار گیرد
استاندار خوزستان گفت: با توجه به اینکه دولت طبق طرح جوانی جمعیت وعده داده به خانوارها زمین بدهد، واگذاری زمین به خانوارهای واجد شرایط باید در اولویت قرار بگیرد.

به گزارش موج زاگرس،علی اکبر حسینی محراب عصر امروز یکشنبه در جلسه شورای مسکن استان، با بیان اینکه حوزه مسکن بسیار مهم است، اظهار کرد: فراهم شدن مسکن امنیت و آرامش بالایی را برای خانواده ایجاد می‌کند و ما موظف هستیم بحث مسکن را در اولویت همه فعالیت‌هایمان قرار بدهیم.

وی با بیان اینکه طرح مسکن مهر در خوزستان به خوبی کار نشده و اشکالات زیادی دارد، افزود: در برخی شهرهای استان با وجود اینکه متقاضیان از واحدهای مسکن مهر استفاده می‌کنند اما رضایتمندی ندارند.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه از تجربه مسکن مهر باید در اجرای طرح ملی مسکن استفاده کرد: گفت: زمین‌های طرح نباید خارج از شهر انتخاب شوند.‌ این زمین‌ها بایست در مکان‌هایی باشد که برای مردم مشکلی ایجاد شود.

حسینی محراب بیان کرد: خانوارهای متقاضی مسکن از طبقات پایین جامعه هستند برای همین فرمانداران تا آنجایی که امکان دارد امکانات را جهت خانه‌دار شدن این افرار به کار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان آغاجری حجم زیادی از خاک و سنگ مورد نیاز طرح مسکن ملی را به کمک دستگاه‌ها فراهم کردند، عنوان کرد: اگر بنا بود این کار توسط پیمانکار انجام شود مطمئنا تمام بودجه طرح ظرف خرید خاک و سنگ مورد نیاز می‌شد.

حسینی محراب افزود: آماده سازی زمین‌های طرح باید به سرعت انجام شود. اگر انتظار داشتیم توسط مردم آماده شوند ممکن است مدت زمان اجرای طرح طولانی شود.

وی با اشاره به حل نشدن واحدهای مسکن مهر که در قالب تعاونی‌ها قرار بود واگذار شود، گفت: انتظار می‌رود اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی با سعه صدر و بدون نیار به قضایی شدن مساله در بازه زمانی کوتاه مشکل تعاونی‌ها را حل و تکلیف مسکن نیمه تمام مهر را حل کند.

حسینی محراب بیان کرد: هنوز تکلیف تعداد ۲۰ هزار واحد مسکن مهر حل نشده و تا زمانی که حل نشود رتبه استان در این بخش پایین است.

وی با بیان اینکه در بازدید از برخی سایت‌های احداث مسکن مهر هنوز مدرسه، مسجد، درمانگاه، و.. احداث نشده است، عنوان کرد: چنانچه در کنار اجرای طرح مسکن ملی شرایط احداث این زیرساخت‌ها وجود دارد انتظار می‌رود پیش از بهره‌برداری و استقرار ساکنین این امکانات ایجاد شود.

حسینی محراب با تاکید بر محوریت احداث مسجد در کنار اجرای طرح مسکن ملی، افزود: نباید از بحث فرهنگی و دینی در کنار اجرای این طرح غافل شویم.

وی با تاکید بر لزوم بالا بودن کیفیت مصالح ساختمانی به کار گرفته شده در طرح ملی مسکن، عنوان کرد: با توجه به هزینه‌هایی که از متقاضیان گرفته می‌شود باید کیفیت بالا باشد و به موازات آن رشته‌های صنعتی مربوط به مصالح ساختمانی با هدف کمک به رونق تولید و اشتغال فعال شوند.

حسینی محراب گفت: پیمانکاران، کارخانه‌ها، و… باید به صورت متمرکز خرید با کیفیت و ارزان مصالح مورد نیاز خود را از داخل استان تهیه کنند.

وی خطاب به فرمانداران استان، بیان کرد: ملاک ارزیابی عملکرد فرمانداری طبق درخواست رئیس جمهور میزان پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در شهرها است.

حسینی محراب عنوان کرد: گزارش‌های جلسه آینده شورای مسکن بع صورت هوشمند ارائه شود یعنی ما باید بتوانیم پیشرفت پروژه‌های مسکن را به صورت سه‌بعدی ببینیم و درصد پیشرفت‌ آن‌ها را بررسی کنیم.

وی با اشاره به گزارش بانکهای عامل در پرداخت تسهیلات مسکن، عنوان کرد: پرداخت تسهیلات همه بانکها بالای ۸۰درصد بود و تنها یک بانک است که به میزان ۶۷ درصد تسهیلات پرداخت کرده بود.

حسینی محراب افزود: در حال حاضر تعدادی واحد مسکن ملی آماده واگذاری است که انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی تا فروردین امسال شرایطی را فراهم کنند که بین فرمانداران و پیمانکارات جهت واگذاری تعداد بیشتر واحدهای مسکن در هر هفته رقابت ایجاد شود.

وی گفت: تجربه آبگرفتگی شهر اهواز و بندرامام خمینی در احداث شهرک‌های مسکن ملی لحاظ شود تا این حادثه تکرار نشود و اگر لازم باشد از تجربه سنتی برای دفع آبهای سطحی چه به صورت کانال یا جوی‌های روبازر استفاده کنند.

حسینی محراب با بیان اینکه برخی مردم به ویژه جوانان استان را با استان‌های دیگر مقایسه می‌کنند، عنوان کرد: این مقایسه‌ها از سطح استان به کشورهای دیگر هم کشیده شد، قبلا استان را با دوحه، دبی و.. مقایسه می‌کردند اما اکنون با استان بصره و بغداد مقایسه می‌شویم.

وی افزود: اگر این مقایسه‌ها توجیه نداشته باشند جالب نیست اما مدیران به لحاظ روحی و روانی هم باید به این نقدها و مقایسه توجه داشته باشند، هر چه خیابان‌ها، ساختمان‌ها و حاشیه شهر شبیه مرکز شهر باشد قطعاً نقدها کمتر خواهد شد.

حسینی محراب با بیان اینکه خوزستان زیبایی‌های بکری دارد، عنوان کرد: باید کاری کرد که شهرهای خودمان را به مکانی زیبا تبدیل کنیم و این وظیفه فرمانداران است، زیباترین صحنه‌ها را مردم بعد از طبیعت در ساختمان‌ها می‌بینند.

وی افزود: شهرداری، سازمان نظام مهندسی، انبوه سازان، مهندسان معماری، نخبگان و پیمانکاران پیش از احداث ساختمان می‌تواند روی نمای ساختمان‌ها و معاری ایرانی اسلامی همچنین زیبایی ‌آن‌ کار کنند.

حسینی محراب گفت: فرمانداران و مدیران ظرف دو هفته مسائل مربوط به نهضت ملی مسکن، مجوزها و کمیسون ماده ۵ و موارد مربوط به تسهیلات را به بنده منعکس کنند تا در شورای مسکن در دستور کار قرار بگیرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه دولت طبق طرح جوانی جمعیت وعده داده به خانوارها زمین بدهد، واگذاری زمین به خانوارهای واجد شرایط باید در اولویت قرار بگیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.